Tutkulu bir kelebek koleksiyoncusunun sahip olma güdüsünü saplantılı ve tek taraflı bir ilişkiye taşımasının psikolojik gerilim yüklü öyküsü. 20’li yaşlarının sonundaki Frederick Clegg’in genç ve güzel sanat öğrencisi Miranda’yı alıkoyarak adım adım ilerleyen bir psikolojik ve fiziksel şiddete maruz bırakışını, seyirciyi de bu tehlikeli oyuna ortak ederek anlatıyor ‘Koleksiyoncu’.

İngiliz edebiyatçı John Fowles’un çarpıcı romanından Mark Healy tarafından sahneye uyarlanan oyun, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi ‘sessiz kalarak suça ortak olanlara’ dikkat çekiyor. Eyüp Emre Uçaray’ın yönetimindeki eser, tarihten günümüze süregelmiş olan sınıflar arası çatışmanın ve insanın sahip olma arzusunun yarattığı yıkım üzerinden ‘kadın-erkek’ ilişkisi motifiyle seyircisini katmanlı bir tartışmaya davet ediyor.

Clegg, Miranda’nın bedenini ve zihnini -tıpkı koleksiyonuna kattığı kelebekler gibi- zaptettikçe, Miranda kurtulmak için verdiği direnişte yalnız kalacak, seyirci ise farkına bile varmadan kendisini Clegg’in takıntılı eylemlerinin ‘suç ortağı’ konumunda bulacak. Eylemlerini doğal ve haklı olarak gören Clegg, seyirciyi de karşısına ‘müttefik’ olarak yerleştirecektir…

Yapım: İkincikat Gösteri Sanatları
Yazan : John Fowles,
Uyarlayan : Mark Healy,
Çeviren : H. Can Utku,
Yöneten : Eyüp Emre Uçaray,
Oynayanlar : İlyas Özçakır, Eylül Ersöz
Reji asistanı: Beyza Yıldırım, Sema Aylin Kut, Uğur Berk Kalecikli
Kostüm: Meltem Tolan,
Afiş Koreografi: Özlem Ünlü,
Ses Işık: Uğur Berk Kalecikli
Genel Koordinatör: Şenay Cevrioğlu,
Temsilci: Temaşa Gösteri Sanatları,
Afiş Fotoğraf: Eren Yiğit,
Afiş Tasarım: Mopp Ajans
Asistan: Sema Aylin Kut
Perde Sayısı: 2
Oyunun Süresi: 110 dakika